Maciej Gallas monografia: "Piękna Młynarka ..."

autor: Maciej Gallas, monografia: "Piękna Młynarka - Die schöne Müllerin - Franza Schuberta. Cykl pieśni w opracowaniu na tenor i gitarę", Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2018. Książka + CD

KUP KSIĄŻKĘ

WSTĘP

Oddajemy w ręce słuchacza utwór wokalno-instrumentalny zrealizowany w unikalnej konfiguracji wykonawczej: śpiew przy akompaniamencie gitary. Każdy meloman doskonale wie, że Piękna Młynarka skomponowana została oryginalnie na głos tenorowy z towarzyszeniem fortepianu. Istnieje pokaźna ilość takich nagrań na rynku wydawniczym. Krzysztof Szmyt w swojej monografii wylicza aż 180 nagrań płytowych (CD lub LP) dokonanych z fortepianem do roku 2010. W tym zestawieniu nie pojawia się ani razu kompozycja przedstawiona z akompaniamentem gitarowym. Nasza propozycja jest więc pod względem koncepcji doboru instrumentu zupełnie unikatowa. Wpisuje się tym samym w nurt poszukiwań nowego brzmienia dla kompozycji legitymujących się rozległą i ugruntowaną tradycją wykonawczą. 

Poniższe opracowanie przedstawia podstawowe informacje dotyczące sylwetek twórców  poezji i muzyki oraz okoliczności powstania utworu. Przedstawiamy wiadomości umożliwiające pełniejszy odbiór naszego wykonania zamieszczonego na dołączonej płycie CD, a więc: tłumaczenie tekstu oraz opis specyfiki transkrypcji gitarowej.